Nasza przygoda z kotami zaczęła się w sierpniu 2004 roku, kiedy to kupiliśmy naszą kotkę Clarę. Początkowo miał to być po prostu jeszcze jeden członek naszej rodziny, ale bardzo szybko okazało się, że chcielibyśmy czegoś więcej niż tylko "kotka na kolanka". W marcu 2005 pojechaliśmy z Clarą na naszą pierwszą wystawę, a w listopadzie 2005 roku zarejestrowaliśmy nasz przydomek hodowlany, Agilis Cattus*PL, w Felis Polonia, członku jednej z największych organizacji felinologicznych, jaką jest Federation Internationale Feline (FIFe).

Od chwili rejestracji naszego przydomka mija w tym roku 15 lat. Możemy już chyba powiedzieć o sobie "hodowla z tradycjami" :) . Przez te lata urodziło się w Agilisowie ponad 160 kociąt, to ponad 600 łapek drepczących w cudzych domach (no dobrze, kilka zostało u nas), co daje ponad 3000 wielokrotnie obciętych pazurków. Samej trudno mi uwierzyć, że aż tyle kotów przewinęło się przez moje ręce.

Bywają i trudne chwile, i zawsze w rozmowach z Państwem staram się tłumaczyć, że hodowla to nie są jedynie słodkie zdjęcia okrąglutkich kociątek. To niejednokrotnie łzy i bezsilność, niespodziewane pożegnania, nieprzewidziane choroby, przed którymi nie uchronią nas nawet najlepiej przeprowadzone testy i badania. Z urodzonych w Agilisowie już ponad 160 kociąt cztery koty przeniosły się przedwcześnie za Tęczowy Most. Jeden z nich to mój własny, cudowna koteczka Ino, dla której trudy związane z ciążą i porodem okazały się za ciężkie. Wiele z nich żyje tylko dzięki mojemu uporowi, nieprzespanym nocom, spędzonymi na klęczkach przy mamusinym brzuchu, bo nie wszyscy mają od razu takie same szanse dane przez naturę. Późniejszy rozwój i zachłystywanie się życiem tych odratowanych marud to moja największa radość.

Moje marzenie to specjalizacja w hodowli krępych, grubokościstych, krótkołapych, obdarzonych dużymi, szerokimi głowami kotów brytyjskich w kolorach wszelakich. Kiedyś napisałabym, że niebieskich, liliowych i kremowych. Są to moje ukochane typy, i głównie takie kocięta miały się rodzić w mojej hodowli. Z czasem jednak wszyscy dojrzewamy do nowych decyzji, i kolor przestał mieć dla mnie znaczenie - mają być ładne, kształtne misie o dobrych, stabilnych temperamentach. Oczywiście marzy mi się też kot na miarę zwycięstwa w Wystawie Światowej, i wierzę, że kiedyś i to marzenie się spełni. Nieważne, w jakim kolorze :) Dzięki Arabice, Gatcie Perli i Vesper będzie też trochę szylkretek z białym. Wielbiciele pręg i cętek muszą, niestety, szukać szczęścia gdzie indziej - ja uwielbiam to, co gładkie. Nie planuję też zbytnio rozbudowywać swojej hodowli - nie wyobrażam sobie możliwości poświęcenia kociętom jak największej ilości uwagi i wolnego czasu przy większej ilości czynnych kotek niż 5-6. Mam w tej liczbie na myśli kotki czynne hodowlanie, bo zdaję sobie sprawę z tego, że z czasem dołączą do nas kolejne kastratki, co oznacza, że kotek ogólnie jest więcej, bo i one przechodzą na swoją emeryturę. Oznacza to mniej kociąt, niż w przypadku naprawdę dużych hodowli, ale przecież nie o produkcję w tym wszystkim chodzi :). Kastratki powiększają trochę naszą kocią rodzinę, ale cieszę się, że są z nami nadal. Coraz bliższa jest też przerwa hodowlana w Agilisowie, bo emerytki muszą mieś spokojną starość, bez skaczących bez przerwy po głowach dzieci.

Ja sama staram się cały czas dokształcać - ukończyłam w kwietniu 2011 roku Studia Podyplomowe na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu "Pielęgnacja i chów zwierząt towarzyszących", a w lipcu 2011 kolejne, "Psychologia zwierząt", tym razem w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Stale pogłębiam swoją wiedzę, często biorąc udział w konferencjach i seminariach organizowanych przez różne instytucje i uczelnie, dotyczące biologii, zdrowia, zachowania, i problemów behawioralnych kotów. Dokształcam się i stale specjalizuję w zawodzie behawiorysty, bo z każdym dniem, miesiącem i rokiem, moje koty uczą mnie coraz lepiej rozumieć ich świat. Jestem certyfikowanym kocim behawiorystą na brytyjskiej licencji Centre of Applied Pet Ethology COAPE, oraz behawiorystką "Studium Kot", członkiem Polskiego Towarzystwa Etologicznego. Jestem również międzynarodowym sędzią felinologicznym kategorii 2, 3 i 4. Hodowla i kontakt z moimi kotami jest dla mnie źródłem wielkiej radości, i skierowała moje życie na zupełnie inne tory. Mam nadzieję, że źródłem podobnej radości będą dla państwa moje koty, dla jednych spoglądające z ekranu monitora, dla innych realnie w domu, mruczące na kolanach.

Nasza hodowla jest systematycznie badana pod kątem FeLV i FIV , i posiada aktualne, ujemne wyniki tych badań. Wszystkie koty są również genetycznie przebadane pod kątem PKD, i posiadają certyfikaty potwierdzające, że są wolne od genu odpowiedzialnego za wielotorbielowatość nerek. Badane są też oczywiście pod kątem HCM, daty ostatnich badań, u kotów dojrzałych potwierdzone odpowiednim certyfikatem, znajdują się w zakładkach poszczególnych kotów.